محصولات ارگانیک

چه محصولی ارگانیک است؟

محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر: علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند و از نگهدارنده ها برای افزایش عمر محصول استفاده نمی شود.

با اینکه این محصولات از سایر محصولات که به صورت غیر ارگانیک تولید می شوند بسیار سالم تر هستند اما به دلیل عدم اطلاع رسانی درست در زمینه مزایای آن و همچنین قیمت بالاتر این محصولات، هنوز این فرآورده های ارگانیک جای خود را درسبد خرید خانوارها پیدا نکرده است.

محصولاتی که از مواد نگهداره در آن استفاده می شود، شاید به لحاظ طولانی شدن مصرف مشخصه خوبی باشد، اما این محصولات به دلیل سموم شیمیایی، ممکن است عوارض شدیدی داشته باشد.

با افزایش جمعیت جهان، روش‌های کشاورزی صنعتی و تولید مصنوعی برای افزایش تولید به‌کار گرفته شد؛ روش‌هایی که با استفاده از افزودنی‌های شیمیایی و مصنوعی هزینه‌ی تولید غذا را در مقیاس انبوه کاهش داده‌اند. این کاهش هزینه اما به ‌قیمت تهدید سلامتی انسان در درازمدت تمام می‌شود! با دست‌کاری در طبیعت و بوم‌سازه (اکوسیستم) خودمان را مسموم می‌کنیم و نسل‌های آینده را به‌خطر می‌اندازیم. مصرف بیش از حد مواد شیمیایی با آسیب بسیار زیادی که به اکوسیستم وارد کرده است، مجبورمان می‌کند در روش‌های تولید تجدید نظر کنیم. به همین دلیل توجه و علاقه به محصولات ارگانیک به‌مرور زمان بیشتر خواهد شد.

فواید محصولات ارگانیک

• حفظ سلامت فردی و کاهش احتمال بروز بیماری ها

۱) تازه هستند و معمولا مزه طبیعی تر و دلنشین تری دارند.

۲) معمولا ارزش غذایی بیشتری دارند زیرا ویتامین ها و مواد معدنی شان در واکنش با ترکیبات شیمیایی از بین نمی رود.

۳) اثر و جذب آنتی اکسیدان موجود در آنها بیشتر است که در کاهش احتمال بروز سرطان،مشکلات قلبی و عروقی و ضعف بینایی موثر است.

۴) با حذف انواع آنتی بیوتیک و هورمون که به طور غیر مستقیم باعث مقاوم شدن بدن در برابر آنها میشود و از ضعف سیستم ایمنی بدن در دراز مدت جلوگیری می کند.

حفظ سلامت زمین

این محصولات دوست‌دار محیط‌زیست هستند و روش تهیه‌ی این محصولات باعث کاهش آلودگی، کاهش فرسایش خاک، حفظ آب و منابع دیگر می‌شود. از طرفی آفت‌کش‌هایی که به گیاهان و حیوانات مختلف آسیب‌ می‌رسانند نیز در تولید این محصولات استفاده نمی‌شوند.

تقویت اقتصاد محلی:

محصولات ارگانیک به‌شکل محلی تولید و عرضه می‌شود. بنابراین با خرید و مصرف این محصولات از تولیدکنندگان محلی حمایت می‌کنیم که آثار اقتصادی و اجتماعی مثبت زیادی به همراه دارد.

چگونه محصولات ارگانیک رابشناسیم؟

این روزها از نام «ارگانیک» سوءاستفاده‌های زیادی می‌شود. در دسته‌ی محصولات طبیعی و سالم محصولات مختلفی با شرایط مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که به‌تمامی ارگانیک نیستند و درعین‌حال به‌تمامی صنعتی هم نیستند. این محصولات معمولا در طبقه‌های گوناگون مانند محصولات سالم، طبیعی و ارگانیک عرضه ‌می‌شوند. فقط محصولاتی به عنوان ارگانیک شناخته می‌شوند که مراحل بازرسی و نظارت را از طرف سازمان‌های مربوطه گذرانده و گواهی ارگانیک دریافت کرده باشند و همچنین هنگام خرید محصولات ارگانیک، به برچسب ارگانیک روی محصول دقت کنید.

نتیجه:

هرچند جمعیت زیاد جهان، دلیل روی آوردن به روش‌های تولید صنعتی و مصنوعی بوده است اما اگر به همین رویه ادامه بدهیم، آب و خاکی را که منبع اصلی تولید غذایمان است نابود می‌کنیم! تولید محصولات به شیوه‌ی ارگانیک به حفظ آب‌ و خاک، انواع گونه‌های جانوری و بازگرداندن تعادل به طبیعت کمک می‌کند. زمین فقط برای ما نیست؛ فرزندان ما و فرزندان آنها هم از آن سهم دارند. با پرورش‌ و مصرف ‌محصولات ارگانیک نقش مهمی در حمایت از زمین خواهیم داشت. شاید جایگزین کردن محصولات ارگانیک به‌طور کامل ممکن نباشد؛ به‌هرحال همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات چهارفصل نیستند و هر منطقه‌ای امکان پرورش همه‌ نوع گیاه و دام را ندارد. اما برای سلامتی خودتان، جامعه و زمین، این گزینه را نیز در فهرست اولویت‌های زندگی‌تان قرار دهید.

منبع : www.sibmlm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برچسب ها : , , , , ,