فناوری نانو تکنولوژی و کاربردهای آن

 نانو تکنولوژی:

مفهوم نانو تکنولوژی این است که ما می توانیم به راحتی اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده مواد را ببینیم و آن ها را به صورت منحصر به فرد کنترل کنیم.

مواد مورد استفاده در نانوتکنولوژی، از نظر اندازه و ابعاد مشابه ساختار ها و مواد طبیعی هستند. به عنوان مثال نقاط کوانتومی تقریباً هم اندازه یک پروتئین کوچک (کوچکتر از ۱۰ نانومتر) و نانوساختارهای حامل دارو هم اندازه ویروس ها (کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر) هستند. به دلیل این تشابه در اندازه، نانومواد راه حل ویژه ای برای مشکلات زیستی که تاکنون غیر قابل حل به نظر می رسیده اند ارائه می دهند. به عنوان مثال، مواد معدنی قادر به شناسایی تغییرات الکتریکی مولکول های زیستی بوده و از طریق شرکت در واکنش های شیمیایی، به تشخیص و درمان بیماری ها می پردازند. همچنین نانو ساختارهای مصنوعی قادر به تقلید عملکرد گلبول های سفید یا مولکول های ترمیم کننده زخم در بدن انسان می باشند.

نانوتکنولوژی (nanotechnology)، مبتنی بر تعیین دیدگاه از دنیای قابل رویت در مقیاس متر به دنیای نامرئی اما واقعی در مقیاس نانومتر است که در سال ۱۹۵۹ به عنوان یک نظریه علمی مطرح شد. روند کاربردی شدن این نظریه به گونه ای بوده است که امروز، شاهد عرضه محصولات تولید شده از طریق این تکنولوژی در نمایشگاه های بین المللی هستیم و به زودی این کالا ها به اجزایی تفکیک ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل خواهند شد.

نانوتکنولوژی راه حلی قطعی برای مشکلات اساسی زندگی انسان از قبیل آلودگی آب و هوا، درمان بیماری های مرگبار و کمبود انرژی ارائه کرده و همزمان وعده های جدی در مورد افزایش طول عمر و کنترل روند پیری، آسانسورهای فضایی و ایجاد شهرک هایی در کره مریخ را مطرح نموده است.  از دیدگاه تاریخی، علم و تکنولوژی نانو عصر جدیدی را در تاریخ پیشرفت های علمی بشر به خود اختصاص داده است.

  

کاربردهای نانو تکنولوژی:

کاربرد نانوتکنولوژی در صنایع آرایش و بهداشتی:

استفاده از انواع کرم های آرایشی به منظور حفظ جوانی، شادابی و طراوت پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک های ناشی از پیری یا تابش اشعه آفتاب، طی سال ها در جوامع مختلف، مرسوم بوده است.

نزدیک به چند دهه از کاربرد نانوتکنولوژی در مواد آرایشی و بهداشتی می گذرد. تهیه کرم های مرطوب کننده با تکنولوژی لیپوزوم، از جمله نخستین تلاش ها در این زمینه بوده اند. تلاش های بعدی شامل اضافه کردن مواد روشن کننده به این کرم ها و افزایش حلالیت آنها با استفاده از نانوتکنولوژی بوده اند. همچنین استفاده از نانوذرات معدنی در کرم های ضد آفتاب تحول وسیعی را در آنها ایجاد نموده است. صنعت محافظت و مراقبت از پوست بخش قابل توجهی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است.

کابرد نانوتکنولوژی در صنایع خودرو:

استفاده از تکنولوژی میکرو و نانو در صنعت حمل و نقل، تأثیر شگفت آوری بر آن داشته است به طوری که امروزه به تدریج میکرو تراشه ها موتورها را تنظیم می کنند، تکنولوژی های جدید ترمزها را کنترل می نمایند، نانو کامپوزیت ها سیستم ها و اجزاء گوناگون اتومبیل ها از مبدل های کاتالیتیکی تا پلاستیک ها و پوشش های سبک وزن را در بر می گیرند، مواد ضد حریق جایگزین لایه های قابل اشتعال می شوند, نانو ذرات در مراقبت از رنگ خودرو و ساخت رنگ های جدید به کار می رود و در حفظ زیبایی, دوام قطعات و بهداشت کابین اتومبیل نقش بسیار مهمی ایفا می کند. و بالاخره با استفاده از حسگرها و مواد هوشمند، رانندگان با امنیت و آرامش خاطر بیشتری رانندگی می کنند.

کاربرد نانوفناوری در شوینده ها:

هر فناوری باید با به کارگیری علم در تولید مفید و مقرون به صرفه کالاها و خدمات، رشد کند و امروزه فناوری نانو است که دنباله رو این هدف است. به واسطه ارتباط فناوری نانو با آجربنای مولکولی مواد این حوزه از فناوری، با بسیاری از چیزهایی که به صورت روزمره از کنار آنها می گذریم ارتباط دارد، زیرا مولکولها بنای همه مواد را شکل می دهد. دانشمندان برای فناوری نانو کاربردهای خاصی را متصورند که جایگاه و اهمیت آن را در منافع اقتصادی ممتاز می کند و دانشمندان را به تحقیق در مورد کاربردهای مختلفی مثل محیط زیست، نفت و پتروشیمی، الکترونیک، خودرو، پوشاک، بهداشت و… هدایت  می کند. یکی از کاربردهای مهم نانو مواد در صنعت شوینده ها میباشد. از قیبل شویندها یی حاوی مواد نانو امولسیون که به دلیل نفوذ بالای آنها می توانند به خوبی سطوح آلوده را تمیز کنند. استفاده از نانوذرات اکسیدی که می تواند مانع رشد میکروپ در سطوح شوند.

به طور کلی از کابرد های دیگر می توان موارد ذیل را نام برد:

  1. استفاده از نانو مواد پلیمری زیست سازگار در شوینده ها برای بهبود شستشوی البسه و منسوجات.
  2. استفاده از نانو مواد بر پایه تیتانیوم دی اکسید برای آبگریز کردن سطوحی از قبیل ظروف آشپز خانه.
  3. استفاده از نانو امولسیون ها در شستشوی سینک آشپز خانه چرا که این قسمت از آشپز خانه مستعد رشد باکتری ، قارچ و.. می باشد.
  4. تولید شوینده های گیاهی نانو که مخاطرات مربوط به شوینده های شیمیایی را به حداقل برساند.
  5. شوینده های دیگر مثل نانوکارواش ها، اسپری های ضد بخار و آبگریز و….

 

منبع : شرکت سیب
www.sibmlm.ir

Comments are closed here.


برچسب ها : , , , , ,